Chemistry 12

Our Policies

Reaction Kinetics
Equilibrium
Solubility equilibrium
Acid Base Salt
Electrochemical
Word Problems
Poems
Site credit

Equilibrium:

 

A 2.0 l bulb contains 6.00 mol of NO2, 3.0 mol NO and 0.20 mol of O2 at equilibrium. What is the Keq for 2NO +O2 ßà 2NO2 ?

Keq = [NO2]2 / [NO]2[O2]

[NO2] = 6.0 mol / 2.0 L = 3.0 M

[O2] = 0.20 mol /2.0 L = 0.10 M

[NO] = 3.0mol / 2.0 L = 1.5 M

Keq = (3.0)2 / (1.5)2(0.10) = 40

 

4.00 mol of NO2 is introduced into a 2.00 L bulb. After a while equilibrium is attained according to the equation 2NO +O2 ßà 2NO2 . at equilibrium 0.500 mol of NO is found. What is the Keq value?

Keq = [NO2]2 / [NO]2[O2]

[NO2]start = 4.00 mol / 2.00 L= 2.00M

[NO]equil – 0.500 mol / 2.00 L = 0.250 M

2NO +O2 ßà 2NO2

I        0          0              2.00

C       +0.25    +0.125   -0.25        

E         0.25        0.125  1.75

Keq = (1.75)2 / (0.250)2(0.125) = 392

 

Solubility Equilibrium:

 

What is the concentration of all the ions present in a saturated solution of Ag2CO3 having concentration of 1.2 x 10-4

Ag2CO3 à 2Ag+ +CO32-

1 mol         2 mol  1 mol

[CO32-] = 1.2 x 10-4

[Ag+] = 1.2 x 10-4 mol Ag2CO3 / L * 2 mol Ag+ / 1 mol l Ag2CO3

         = 2.4 x10-4 M

 

If 5.0 ml of 0.020 M Cl- is added to 15.0 ml of 0.012 M Br-, what is the molarity of the Cl- and Br- ions in the mixture?

[substance]diluted = [substance]old * old volume / diluted volume

[Cl-]diluted = 0.020 M x 5.0 ml/ (5.0 + 15.0) ml = 0.0050M

[Br-]diluted =  0.012 x 15.0 ml / (5.0 + 15.0) ml = 0.0090 M

 

A solution in equilibrium with a precipitate of BaF2 contains 4.59 * 10-2 M Ba2+ and 2.00 x 10-3 M F-. What is Ksp for BaF2?

BaF2 (s) ßà Ba2+ + 2F-

Ksp = [Ba2+][F-]2

Ksp = (4.59 x10-2) (2.00 x10-3)2 = 1.84 x 10-7

 

What is the [Mg2+] in a saturated solution of Mg(OH)2 ?

Mg(OH)2 (s) ßà Mg2+ + 2OH-

Ksp = [Mg2+][OH]2

        = (x)(2x)2

4x3 = 5.6 x 10-12

x3 = 1.4 x 10-12

x = 1.1 x 10-4 M

 

Acid Base and Salt:

 

If pH = 9.355, what is pOH?

Since: pH + pOH = 14.000

Then: pOH = 14.000 – pH = 14.000 – 9.355 = 4.645

 

If pH = 6.330, what is [OH-]?

pOH = 14.000 – pH = 14.000 – 6.330 = 7.670

[OH-] = antilog(-7.670) = 2.14 x 10-8

 

If 10.0mL of 0.100 M HCl is added to 90.0 mL of 0.100 M NaOH, what is the pH of the mixture?

[H3O+]ST = 0.100 M x 10.0mL/100.0mL = 0.0100M

[OH-]ST = 0.100 M x 90.0 mL/100.0mL = 0.0900 M

[OH-]XS = [OH-]ST - [H3O+]ST

            = 0.0900 -0.0100 = 0.0800 M

pOH = -log(0.0800) = 1.097

pH = 14.000 – pOH = 14.000 – 1.097 = 12.903

 

If Ka = 1.8 * 10-5 for CH3COOH, what is the pH of a 0.500 M solution of CH3COOH?

 

CH3COOH + H2O ßà H3O+ + CH3COO-

I        0.500                          0               0

                            C        - X                           +X             +X

                            E      0.500-X                          X               X

Ka= [C H3COO-][H3O+]/[C H3COOH]

    =  X2 /0.500 – X = 1.8 * 10-5

X = 3.0 * 10-3 M = [H3O+]

Assume 0.500 – X  =  0.500

pH = 2.52